Babama borcundan dolayı kısıtlılık davası
Soru CevapKategori: Aile HukukuBabama borcundan dolayı kısıtlılık davası
Mustafa Mısırlı sordu 4 sene önce

Merhaba,
kısıtlama davası açacağım başlıktada belirttiğim gibi. Bu işleri bilmiyorum. Dilekçe vermem gerekiyormuş mahkeme için. Olayım şu; babam sürekli kredi borcu yapıyor ve ödemiyor ve şans oyunlarına para yatırıyor.. Bunun için babama kısıtlama açmak istiyorum. Kredi kartı alamasın ve mevcut kredi kartlarından çekim yapamasın.
-Ben verdiğim dilekçede ek olarak bunu belgeleyen dosyalar mı koymak zorundayım? Neler koyabilirim bunu belgelemek için?
-Bu davayı açacak param yok. Param olmadığı için davayı ücretsiz nasıl açabilirim? (23 yaşındayım çalışmıyorum sigortam aile üzerinde. Malım,mülküm yok.) 
-Birde verdiğim dilekçe Türkiye’deki haber sitelerine düşmesini istemiyorum. Bunun için ne yapabilirim? Türkiye’deki haber ajansları nasıl ulaşıyor bilmiyorum ama internette insanların mahkemelerini haber yapıyorlar. Ben verdiğim dilekçenin veya mahkememin haber sitelerine vs. konu olmasını da istemiyorum. Bunun için bir çözüm var mıdır?
Yardımcı olursanız sevinirim.

1 Answers
ekincihukuk Avukat sordu 4 sene önce

Medeni Kanun madde 406 ya göre “Savurganlığı, alkol veya uyuşturucu Madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı veya malvarlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve bu yüzden devamlı korunmaya ve bakıma muhtaç olan ya da başkalarının güvenliğini tehdit eden” kişilerin vesayet altına alınması istenebilir. Bu dava kısıtlının yerleşim yeri sulh hukuk mahkemesinde açılır. Kısıtlının savurganlığını, malvarlığını kötü yönettiğini gösteren belgeler, yaptığı harcamalara ilişkin faturalar, hesap ekstreleri, şans oyunu oynadığına ilişkin bilet ve belgeler delil olarak mahkemeye sunulmalıdır.
Yargılama veya takip giderlerini kısmen veya tamamen ödeme gücünden yoksun olan kimseler, iddia ve savunmalarında, geçici hukuki korunma taleplerinde ve icra takibinde, haklı oldukları yolunda kanaat uyandırmak kaydıyla adli yardım kurumundan faydalanabilirler.

Aramak istediğiniz kelimeyi giriniz

Shopping Cart